Курс англійської мови on-line на DREAMCITY.COM.UA Англійський алфавіт on-line на DREAMCITY.COM.UA Звуки англійської мови on-line на DREAMCITY.COM.UA Вправи на засвоєння англійської on-line на DREAMCITY.COM.UA Як користуватися англійским підручником on-line на DREAMCITY.COM.UA
Специи из всего мира отобранные по самым высоким критериям.
інформаційний портал DREAMCITY.COM.UA
                              www.dreamcity.com.ua      Івано-Франківськ - місто мрії.       Каталог сайтів       Кожна мрія тобі дається разом з силами, необхідними для її реалізації. /Річард Бах/
КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ, СТАТТІ, НОВИНИ.   Знайдіть відповідь на своє запитання.
  Бізнес, успіх
  Будівництво, ремонт
  Рецепти, дозвілля
  Здоров'я
  Стиль, дизайн
  Робота
  Автомобілі
  Споживач
Стиль, дизайн

Творчість
Основи дизайну.Композиція в дизайні. Закони композиції. Архітектурний дизайн.

Чи може кожен стати дизайнером? Дизайн - це область, яка вимагає від людини, яка ним займається, максимальної концентрації, неосяжної фантазії, твердих знань і довгих років практики. Тому, дизайнером може бути не кожен, але спробувати можуть всі. Отже, сппробуємо розібратися з ключовим поняттям у дизайні - композицією.


Ми всі живемо в оточенні природи. Бачимо хмари, зоряне небо, море і називаємо це природним середовищем, дизайнером якого був сам Творець. Проте зараз мова піде про середовище штучне, створене самою людиною. Штучне середовище може з'являтися з часом, в результаті побутової і соціальної діяльності людини. У основі другого шляху - розумна воля людини, яка вибудовує для себе комфортне середовище існування.

Придивимось уважніше до предметів, що супроводжують наше буття.
Речі, що оточують людину - це сховище інформації, що пройшло через тисячоліття. Причому ця інформація може бути зосереджена на площі і в 30, і в 200 м2. Коли ми сідаєте за стіл, то не задумуємось над тим,, що форма і призначення цього предмету мало змінилися з часів Давнього Єгипту або Греції. У всі епохи людина прагнула до оптимального середовища існування. І керувалася в своєму прагненні не тільки особистим смаком і модою, але і останніми вимогами комфорту.
Ще кілька років тому наш співвітчизник вкладав в поняття комфорту чисто технічне оснащення середньостатистичної квартири (добротна сантехніка, кухонне устаткування, пральна машина і т. д.). Те, що складові комфортабельного життя перейшли з категорії "зручностей" в категорію "краса" і "самовираження в інтер'єрі", говорить про помітний розвиток наших взаємостосунків з дизайном.

У радянські часи слово "дизайн", зважаючи на свою яскраву "західність", не схвалювалося і замінювалося виразом "художнє проектування" (між іншим, досить точним). Сьогодні ми говоримо про дизайн стосовно різних явищ і предметів - від оформлення дамської сумочки до зовнішнього вигляду міжконтинентальної балістичної ракети. Істотну роль в розвитку цього поняття зіграла промислова естетика. Ця сфера дизайну унікальна тим, що піднімає до високого естетичного рівня масову продукцію. І ось вже наш сучасник смакує досконалість форм комп'ютерів, автомобілів і телевізорів останніх моделей.

Якщо ви хочете відразу, не відкладаючи, перейти до практики дизайну, вам необхідно знати, що робота дизайнера скільки цікава і багатоманітна, так і складна. Постараємося позначити її основні етапи.

Між задумом, існуючим тільки у нашій уяві, і конкретною реалізацією проекту дуже велика відстань. Почати слід з ескізу. Наступним буде проект.
Задача проекту - дати уявлення про реальний результат, скоректувати деталі і створити основу для втілення задуманого.

Та все ж, перш ніж приступити до практики, необхідно ознайомитися з теорією. Часто люди одній професії говорять на своєму, зрозумілому тільки їм одним мові. Наприклад, програмісти так і сиплють комп'ютерними слівцями. Звичному користувачу не завжди зрозуміло, про що вони говорять. Теорія дизайну теж рясніє спеціальними поняттями і термінами. Тому перш за все треба домовитися про термінологію.

Складові дизайну
Дизайн існує одночасно в двох вимірах, двох світах - у області чистого мистецтва і у області техніки. Відповідно, і мова понять ділиться на дві групи.

Першу можна позначити як "художню", яка прийшла з "старших" видів мистецтва - живопису, скульптури. Це поняття загальні і, що важливо відзначити, фундаментальні для всіх мистецтв і архітектури: стиль і стилізація, простір і середовище, композиція, пропорції, пластика, ритм, об'єм, колір, світло, контраст і нюанс, поверхня і фактура.
Деякі з перерахованих понять властиві будь-якому середовищу, - наприклад простір і світло, пропорції, об'єм і поверхня. Їх можна за бажанням змінювати, для чого необхідно оволодіти спеціальними прийомами роботи. Ритм, колір, контраст і нюанс, фактура, частково світло - це і є прийоми і принципи перетворення середовища.

Друга група понять прийшла в дизайн з області техніки, конструювання і будівництва, тому назвемо її "технічною". До технічних понять має сенс віднести реконструкцію, перепланування, кубатуру, перспективу, зонування, масштаб, ескіз, проект, креслення, фарбування, інсоляцію, декорування, модуль, план.
"Технічна" група не випадково займає місце після "художньої". Вона є перекладом абстрактних понять на практичну мову. Так, філософське поняття "простір" в перекладі на технічну мову стає "кубатурою" з конкретною кількістю метрів, а "колір", якому мистецтвознавці всього світу присвятили томи досліджень, відповідає термінам "фарбування" і "колор". Очевидно, що, перейшовши в своїй дизайнерській творчості до етапу технічних понять, ви впритул наблизилися до реального втілення задуму в життя. Адже кінець кінцем зусилля дизайнера направлені якраз на те, щоб ідея перетворилася на проект, а проект - в живий індивідуальний простір, придатний для достовірно комфортного життя.

Розділивши поняття на дві основні групи, відкриємо власне словник термінів. Почнемо з художніх понять.

Середовище - це організоване дизайнером або архітектором наочно-просторове оточення людини. Наприклад, анфіладний простір з парадним чергуванням залів і позолоченими меблями створює "палацово-показове" середовище. А простір офісу з економною і раціональною розстановкою меблів і відповідним освітленням характеризує середовище ділове, що розташовує до роботи. В процесі дизайнерської діяльності ви повинні чітко і обгрунтовано ставити перед задачі і бути собі образом майбутнього середовища - чи інтимна це обстановка спальні, затишно-діловита - кабінету або атмосфера вітальні, що розташовує до відпочинку.

Простір можна назвати "оформленою пусткою". Спробуємо уявити її собі через наші відчуття: у маленькому замкнутому паралелепіпеді ліфта - і в чистому полі, в палаці епохи бароко - і в петербурзькому дворі-колодязі. Простір завжди забарвлений емоцією, воно підвладне волі дизайнера і в той же час, певною мірою, формує особу і настрій людини. Дизайнер, як правило, має справу з внутрішнім простором.

Композиція "тримає" ваш простір, організовує його і підпорядковує так званим законам композиції. Виділення головного і другорядного. Найчастіше зустрічається центрична композиція. У доісторичній печері центром, навколо якого зосереджувалось життя роду, було вогнище, в Елладі і Стародавньому Римі - внутрішній двір, в середньовіччі - камін, і, нарешті, в сучасній "sitting-room" смисловим і композиційним центром став друг сім'ї - телевізор. Якщо ви будуєте будинок або переплануєте квартиру, постарайтеся уважно продумати і наперед виділити смисловий центр композиції житлового простору. Найчастіше таким центром є вітальня або їдальня. Композиційний центр їдальні або вітальні - обідній стіл, камін, телевізор, журнальний або картковий столик - ви призначаєте особисто, або він визначається сам собою, відповідно до традицій і способу життя сім'ї.

Пропорції знайомі нам ще з підручників математики як співвідношення частин між собою і відношення кожної частини до цілого. Пропорції якнайповніші виражали уявлення людей про гармонію. Знайдене в Стародавній Греції ідеальне співвідношення пропорцій одержало назву "Золотого перетину" і вважається найдосконалішим.
У дизайні інтер'єру до відвернутих математичних понять додане ще одне, конкретне - людина.
Вираз "людина - міра всіх речей" буквально означає наступне: з висотою зростання середньої людини, з довжиною його рук і ніг порівнюється висота приміщення, ширина віконних і дверних отворів, розміри ступенів драбин. Недаремно до появи метричної системи всі міряли "частинами тіла" - ліктями, сажнями.
Пропорції потрібні нам для досягнення максимального комфорту. "Правильні" і "неправильні" пропорції - поняття в застосуванні до інтер'єру достатньо умовні. Те, що красиве для стилю high-tech, жахливо потворне для готики, і навпаки. Створюючи потрібне вам середовище або образ житла, ви можете використовувати абсолютно неправильні пропорції. Наприклад, є намір відтворити готичний простір. Для цього значно збільште висоту стіни по відношенню до площі кімнати (разів отак в п'ять), додайте витягнутий дверний отвір, міцно порушивши співвідношення його ширини і висоти, "витягніть" вікно - ось вам і "готика". Якщо ще попрацювати з світлом, декором і меблями, то вийде ефектна стилізація під готичний стиль. Іншими словами, пропорція може стати одним із фундаментальних елементів.
Та все ж вправи з пропорціями краще проводити на папері! Різні системи пропорцій ми бачимо в будь-якому стилі - від бароко до мінімалізму. Але завжди пропорції міняються з огляду на тенденції розвитку суспільства.

Стиль складається, як правило, з ряду стійких прийомів і форм, властивих тільки йому. Повторення в реальному інтер'єрі якого-небудь історичного стилю у всій його чистоті неможливе і недоцільне, кожен існує в своєму часі. Творче відтворення історичного стилю в сучасному варіанті називається стилізацією. Сьогодні стилізація - тонка і складна гра із стилем, додаюча вигляду інтер'єру особливий шарм. В цьому випадку не повторюють заучені формальні прийоми, а ненастирливо, узявши кращі і характерніші риси стилю, включають їх в сучасне житло. Зовсім не обов'язково відтворювати на сьомому поверсі блокового будинку зали Зимового палацу, це затія неперспективна. Якщо ви захотіли створити атмосферу бароко на сорока квадратних метрах, краще звернутися до стилізації. Докладний розбір методів стилізації будинку ми відкладемо до статті, присвяченої саме стилям в інтер'єрі.

Ритм - це рівномірне чергування дій або елементів, несвідоме або організоване, створене людиною, машиною, в природі і т.д. Перші ритми, які ми відчуваємо з народження, - биття нашого серця і зміна дня і ночі. Живим істотам ритм властивий органічно. У архітектурі і дизайні його використовують як виразний прийом, щоб додати зовнішньому вигляду будівлі або інтер'єру емоційність, позначити чіткий порядок або, навпаки, "зламати" одноманітність і монотонність простору. Ритм може підкреслити граничну офіціозність і манірність - пригадаємо впорядкований лад колон періоду класицизму. Ритм, що збивається, переривчастий, як джазова імпровізація, характерний для простору постмодернізму.
Ритм буває пластичний (лінійний), світловий, колірний, ритм об'ємів і просторів.

Пластичний, або, інакше, лінійний ритм, як правило, задається формою основного, спеціально підкресленого предмету або конструкції. Таким виділеним елементом може стати незвичайної форми вікно, рельєф стіни або стелі. Якщо у вас трикутний або округлий віконний отвір, вважайте, що пластичний ритм трикутника або овалу вам заданий, і сміливо підпорядковуйте йому решту інтер'єру, фантазуючи на тему геометрії. Ефектні або рідкісні меблі теж хороші як джерело пластичного ритму. Якщо ви відважні у області моди і зробили центром композиції кімнати авторське крісло, повторюйте ритм малюнка спинки, ніжок, підлокітників в речах менш помітних. Лінія або форма, неодноразово повторена в просторі, і утворює пластичний (лінійний) ритм.
Якщо як провідний колірний ритм вибраний, скажімо, жовтий, то він стає колірним акцентом інтер'єру. Жовтий колір, почавшись в передпокої, ритмічно рухається і повторюється в кольорі килима вітальні, абажурі, диванній подушці і т.д. Це можуть бути речі з різного матеріалу, з різною фактурою поверхні, але їхній колір, якщо ми добиваємося саме ритмічних зв’язків, повинен точно відтворювати один і той же відтінок. Приблизність погубить стиль.
Ритмічна організація простору - вищий пілотаж дизайну. Проте можна стати майстром і в цій справі.

Колір - один з найважливіших елементів інтер'єру (безбарвний інтер'єр просто неможливий). Як робочий прийом при оформленні простору використовують колірний контраст, нюанс і акцент. Перший крок у виборі майбутньої палітри зробіть, керуючись стилем житла. Наприклад, інтер'єр в стилі high-tech може бути побудований на колірному контрасті ("батьками" high-tech були мінімалізм і поп-арт; останній якраз дозволяє використовувати яскраві, відкриті кольори). Синій, жовтий, фіолетовий, червоний розташовуються за правилами авангардного живопису, тоді композиція кімнати нагадуватиме полотно поп-арту.


У класичному інтер'єрі простір розкривається, перетікаючи з одного об'єму в іншій. Якщо ви віддаєте перевагу класиці, уникайте контрастів - різкої зміни об'ємів, ритмів, світла і кольору. Тут ваш робочий прийом не контраст, а нюанс. Обережно і стримано "нанизуйте" колірні об'єми один на інший. Зробіть так, щоб простір розкривався поступово, плавно розвертаючись до глядача і переходячи в інше без різких поворотів, перепадів рівнів підлоги і висоти стель, без випадкових, непродуманих змін ракурсу.


Всі складові інтер'єру не можуть бути одного кольору і тону. З взаємодії кольорів народжується колорит. Його можна підібрати для всього житла в цілому і для кожної кімнати окремо. Колорит, як відомо, буває теплий і холодний. До теплих ми віднесемо всі кольори і відтінки вогню - від золотисто-жовтого до коричневого, до холодних - кольори води і неба: блакитні, зелені, сірі і т.д. Більш докладно про проблеми кольору в інтер'єрі, про моду на різні кольори ми поговоримо в наших наступних публікаціях.


Отже, ви зробили перші кроки в професії дизайнера і, сподіваємося, наблизилися до розуміння її законів. Неважливо, чи займетеся ви інтер'єром особисто, чи довіритеся професіоналу або просто почнете створювати свої інтер’єрні фантазії на папері подібно деяким художникам минулого. Головне - вам вже будуть відкриті секрети дизайну.

За матеріалами
http://www.t-style.com.ua


10:48 | 13.06.2011

Ще статті з розділу

13.06.2011    Що таке фірмовий стиль?
13.06.2011    Що таке логотип і чому він потрібен вашій компанії.
13.06.2011    Інтер'єр однокімнатної квартири.
13.06.2011    Історія виникнення джинсів.
13.06.2011    Дизайн. Визначення дизайну, поняття дизайну. Що таке дизайн?
13.06.2011    Про композицію в дизайні. WEB - дизайн.
13.06.2011    Основні прийоми композиції у дизайні.
13.06.2011    Вісім секретів фотографа, роботи якого продаються найкраще в світі.
13.06.2011    Дев'ять стовпів успіху веб-студії.
13.06.2011    Як організувати студію веб-дизайну? Студія дизайну. Чи багато треба щоб організувати її?

    каталог сайтів     
     Додати сайт до каталогу
Бізнес та фінанси [115]
Безпека, охорона [24]
Будівництво [193]
Громадські організації [14]
Довідники і каталоги [144]
Друкарні, видавництва [14]
Інтернет, ІТ технології [188]
Кафе, ресторани [26]
Культура і мистецтво [93]
Мас-медіа [46]
Медицина [113]
Нічні клуби, дискотеки [14]
Освіта і наука [91]
Послуги [210]
Приватні сторінки [24]
Підприємства [102]
Реклама [72]
Різне [161]
Розваги [69]
Робота [43]
Спорт [77]
Суспільство і влада [37]
Торгівля, магазини [419]
Туризм [161]
Курс англійської мови on-line.           Написати лист адміністратору: admin@dreamcity.com.ua       
При використанні будь-яких матеріалів гіперпосилання (hyperlіnk) на інформаційний портал DREAMCITY.COM.UA (www.dreamcity.com.ua) обов'язкове.
© www.dreamcity.com.ua   2007 - 2015